DUAYEN YAZAR ‘HASAN BASRİ YAVUZ’ KALEME ALDI “VALİ ELBAN’IN TEPEBAĞ PROJESİ’NE SAHİP ÇIKMASI SEVİNDİRİCİ” 10.09.2020

DUAYEN YAZAR ‘HASAN BASRİ YAVUZ’ KALEME ALDI

“VALİ ELBAN’IN TEPEBAĞ PROJESİ’NE SAHİP ÇIKMASI SEVİNDİRİCİ”

Adana’nın taşınmaz kültür varlıklarına, Adanamıza yeni atanan Adana Valisi Sayın Süleyman Elban’ın sahip çıkması Adana için hem umut verici, hem de sevindiricidir. Adana Valisi Sayın Süleyman Elban’ın yazılı basından öğrendiğime göre, Karataş’ta kazı işlemleri süren Magarsus Antik Tiyatro çalışmaları, Adana Tepebağ mahallesinde bulunan tarihi Tepebağ Ortaokulu binasının yenileme çalışmaları ve Tepebağ höyüğü ile ilgili hazırlanmış projenin uygulanmaya konulması noktasında yapmış olduğu çalışmalar gelecek için hem sevindirici, hem de mutluluktur. Özellikle Tepebağ höyüğünün turizme kazandırılması, Adana için büyük bir mutluluk olur. Tarihi değeri yüksek olan Tepebağ höyüğünün turizme kazandırılması projesi, Adana’da halkın valisi olarak anılan Adana eski Valisi Sayın İlhan Atış döneminde oldu. Adana Büyükşehir Belediyesi ve Seyhan Belediyesi’nin Özel İdare bütçesinde bulunan haklarının, Tepebağ’a harcanması noktasında, belediyelerin hazırlattığı proje Sayın İlhan Atış döneminde coşkuyla başlatıldı ama Sayın Atış’ın ani olarak tayininin çıkması bu projenin duraklamasına neden oldu.


Adana siyasetinde haklı olarak “ağabey” diye anılan AK Parti Adana milletvekili Sayın Ömer Çelik, Kültür ve Turizm Bakanı olduğu dönemde, bu bakanlıktan Adana hak ettiği ödenekleri aldı. O dönemde, Adana valisi olan Sayın Hüseyin Avni Coş, Karataş’ta bulunan Magarsus Antik Tiyatrosu’nu gün ışığına çıkarmak için ilk kazmayı benimle birlikte vurdu. Ayrıca, Tepebağ Ortaokulu’nun yenileme çalışmaları da o dönemde başladı. Sayın Hüseyin Avni Coş döneminde, çok yönlü hizmet veren bugünkü Adana müzesinin temeli atıldı. Yumurtalık’taki tarihi değere sahip Kaledibi mezarları yeniden gün ışığına çıkarıldı. Bütün bu güzellikler yanında, Adana için çok önemli olan Tepebağ höyüğünün turizme kazandırılması projesi çalışmaları, istenilen düzeyde olmadı. Adana’ya bugüne kadar hizmet eden tüm değerli valiler, Adana’nın taşınmaz kültür varlıklarına bir şeyler yapma çabasında oldu ama üzülerek belirteyim ki beklenen sonuç elde edilemedi.


Şimdi, Adana’ya yeni atanmış olmasına rağmen Adana Valisi Sayın Süleyman Elban’ın Tepebağ Projesi’ne sahip çıkması, bu projenin bitirilmesinde kararlı olması bana göre, alkışlanacak bir davranıştır. Umarım, AK Parti Adana milletvekilleri de Adana Valisi Sayın Süleyman Elban gibi düşünürler ve vali beye destek olurlarsa; Tarihi Tepebağ, Eskişehir’de bugün hizmet veren Odunpazarı gibi Adana’nın tanınmasına ve turizmine büyük katkı sağlar. Yeter ki, bu konuda etkili olan herkes geriye çekilmeden Sayın Süleyman Elban’a destek olmakta bir yarış içerisinde katkı sağlayabilsinler. Sonuçta, kazanan Adana olur ve kadirşinas Adana halkı bugün olduğu gibi, gelecek yıllarda da Vali Elban’ı saygıyla anar.

Yaşar KARA - Derin düşünce ve haber portalı - Habercilite 49.Yıl
Sitemizde yayınlanan materyallerin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Yaşar KARA © 2006-2020
YÖNETİM PANELİ