Yaşar KARA-YANKI'da GÜNAYDIN Adana Gazetesi İçin Yazdı Sırada ki Olmayalım… 12.06.2020

Yaşar KARA-YANKI'da GÜNAYDIN Adana Gazetesi İçin Yazdı

*** Haziran 2020 Valililer Kararnamesi Önemli Mesajlar taşıyor, Özellikle;   “BAZI” Seçilmişler ve Bürokratlar Toparlanmayı Biran evvel ivedi hale getirmeliler farklı düşünmek istemiyorum ama

Sırada ki Olmayalım…

Aynen öyle fırsatçılığa, saygısızlığa, hukuksuzluğa, ayrımcılığa müsaade yok.  Bundan tam  276 gün-yani 9 ay 2  önce 11 Eylül 2019 tarihinde, Cumhurbaşkanımız  Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ,  aralarında Adana  Büyükşehir Belediye Başkanımız  CHP’li Zeydan Karaları’nda yer aldığı 29 Büyükşehir Belediye Başkanını  Külliyede bir başka ifadeyle Milletin evinde kabul etti. ( 30 Büyükşehirden sadece Hatay BB Başkanı Lütfi Savaş’ın  mazeret bildirmesi nedeniyle bu sayı 29 olmuştur)  işte bu toplantıda    Cumhurbaşkanımız  Başarı ve tebrik temennileriyle başladığı  toplantısında “Seçildiğin gün itibarıyla artık size oy versin, vermesin şehrinizdeki herkesin belediye başkanı olarak görev yaptığınıza, yapacağınıza inanıyorum. Biz de milletimizin teveccühüyle görev alan tüm belediye başkanlarımıza aynı samimiyet ve hüsnüniyetle yaklaşıyoruz" demiş ve ardından da;

GEÇMİŞ GELECEK İÇİN TECRÜBE  CUMHURBAŞKANIMIZ 29 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANINA ÖZETLE NE DEMİŞTİ?

“Siyasi olarak elbette farklı görüşlere ve duruşlara sahip olabiliriz, ama ülkemizin ve milletimizin âli çıkarları söz konusu olduğunda birlikte hareket edebilme erdemini gösterebileceğimize inanıyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemizin birliğe, beraberliğe, kardeşliğe en çok ihtiyaç duyduğu bir dönemde burada ortaya koyduğumuz fotoğrafı çok çok önemli görüyorum. Özellikle de terörle, terör örgütleriyle, hukuksuzlukla arasına mesafe koymayı başarmış belediye başkanlarımızla birlikte olmaktan memnuniyet duyuyorum. Bildiğiniz gibi her fırsatta, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet derken tam da şu anda buradaki manzarayı ifade etmek istiyorum. Milletimizin de bizlerden istediği görüntünün bu olduğuna eminim.” Sözleriyle önem arz eden mesajlarını başkanlarla paylaşmıştı.

Yazdığım gibi aradan geçen 9 aylık süreden sonra; Yani Valiler Kararnamesinde Devletimizin Hassasiyeti ve tizliği; Devlet-Millet,Millet-Devlet  bütünlüğüne  her zamankinden daha da  büyük bir titizlik ve hassasiyet gösterildiğini görüyor ve yorumluyoruz.  Buradan yola çıkarak;

VALİLER KARARNAMESİNİ  İYİ  OKUYUP DEĞERLENDİRELİM

Haziran 2020 Valiler Kararnamesi  gerçekleşti. Ve kararname Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından önceki gün onaylandı. Ve Kararname Resmi gazetede yayımlandı. Bütün bu gelişmelere baktığımızda;  Aralarında memleketimiz Adana’nın da yer aldığı 41 vilayetimizin Mülk-i Amiri yani Valisi değişti;  buna göre 18 ilimize yeni Vali ataması yapılırken, 23 ilin valisi yer değiştirdi. Yazdığımız gibi de; Adana’mızın yeni Valisi Süleyman ELBAN olurken, Mahmut Demirtaş Mardin Valisi olarak atandı. Özellikle  bazı vilayetlerimize  atanan Mülk-i Amirlerimiz beklenilenden daha donanımlı ve işinin ehli isimler. Ve uhdelerinde bilhassa uzmanlık alanlarına baktığımızda Yerel Yöneticilikte Diplomaside oldukça birikime ve hatta kariyere sahipler.

ÖNEMLİ AYRINTILARLA ADANA’MIZIN YENİ VALİSİ  SÜLEYMAN ELBAN

İşte bunun en önemli örneği Adana’mıza yeni  atanan Valimiz Süleyman ELBAN.

Vali ELBAN’ın biyografisine baktığımızda, söylediğim ayrıntıları hemen fark edersiniz dilerseniz hep birlikte YANKI farklılığıyla sizlere aktaralım bu  önem arz eden ayrıntıyı;

Süleyman ELBAN, 1992 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünde mezun oldu.

Abant İzzet Baysal Üniversitesinde araştırma görevlisi, Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı Uzman yardımcılığı görevlerinde bulunduktan sonra 1994 yılında Eskişehir Kaymakam adayı olarak mülki idare amirliği mesleğine başladı.

1995-1996 yıllarında sekiz ay süre ile dil ve kamu yönetimi eğitimi için İngiltere'de bulundu. Edirne-Havsa Kaymakam Vekilliği, Samsun-Yakakent ve Elazığ-Karakoçan Kaymakamlığı görevlerinin ardından 2003 yılında Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü şube müdürlüğüne atandı.

Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünde Daire Başkanlığı ve Genel Müdür Yardımcılığı görev yaptı.

İlki 2003 Yılında Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Mahalli İdareler alanında, diğeri de 2008 Yılında Portsmouth Üniversitesinde (İngiltere) Kamu Yönetimi ve Avrupa Birliği alanında PPP konulu olmak üzere iki adet yüksek lisans çalışması bulunmaktadır.

Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünde görev yaptığı 13 yıl boyunca mahalli idareler reformu kapsamında hazırlanan kanunlar ile diğer ikincil ve alt düzenlemelerin çalışmalarında yer aldı. Mahalli idareler alanında düzenlenen birçok eğitim faaliyetinde eğitimci olarak görev almıştır. Bu alanda yayımlanmış çeşitli makaleleri bulunmaktadır.

Ayrıca;

  1. Belediye Gelirleri Kanunu (Ağustos 2012),
  2. Belediye Kanunu Uygulamaları (Mart 2013),
  3. Soru ve Cevaplarla Belediye Mevzuatı Altın Rehberi (Ekim 2014) ve
  4. Soru ve Cevap Mahalli İdarelerin Gelir ve Harcamaları (Mayıs 2015)

adıyla yayınlanmış dört tane kitabı bulunmaktadır.

Evli ve iki çocuk babası olup iyi derecede İngilizce bilmektedir.”

Hemen buradan Sayın Cumhurbaşkanımızın söz konusu toplantısının ardından

 

ZEYDAN KARALAR O TOPLANTIYLA İLGİLİ ŞÖYLE DEMİŞTİ

Özellikle, Ankara’da ki toplantının akabinde; İstanbul’da 37 Belediye Başkanıyla toplantı düzenleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İMAMOĞLU’nun Cumhurbaşkanımızın yaptığı toplantılarda ki mesajlarını içeren dikkati ve hassasiyeti gözlerden kaçmazken, Cumhurbaşkanımızın toplantısında kendi ifadeleriyle aynı havayı alan Adana Şehreminimiz Zeydan KARALAR’ın, YANKI köşemizin seslendirdiği gibi bu fırsatı değerlendirerek, “Adana’mızın metro ve güney kuşak dahil tüm projelerini ve sorunlarını masaya yatırdık. Güç birliği yaparak çalışmamız halinde Türkiye’nin Adana’nın gücünden karşılıklı nasıl fayda sağlayacağını konuştuk. Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum…” demesi Adana adına önemli bir ayrıcalık değilde nedir?

 

 

 

 

 

 

 

 

Yaşar KARA - Derin düşünce ve haber portalı - Habercilite 47.Yıl
Sitemizde yayınlanan materyallerin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Yaşar KARA © 2006-2018
YÖNETİM PANELİ